Katarakta (šedý zákal)
Karnozín nielen potlačuje tvorbu AGEs – jeden z hlavných príčinných procesov vedúcich ku katarakte, ale taktiež chráni normálne bielkoviny pred toxickými účinkami AGEs, ktoré sa už rozvinuli. Tieto poznatky sú pomerne nové, od roku 2000, keď boli publikované práce z King‘s College, University of London (C. Brownson, A. R. Hipkis a ďalší) o účinkoch karnozínu.
Experimenty spočívali v nasledujúcom: bol vytvorený glykovaný ovalbumin (bielkovina vaječného bielka, ktorá bola znehodnotená glykáciou, účinkom známej látky, ktorá spôsobuje glykáciou bielkovín, metylglyoxalu).
Takto znehodnotený ovalbumin bol zmiešaný s a-cristalinom, bielkovinou očnej šošovky a spôsobil tvorbu skrížených väzieb (cross-linkings) v cristaline, a tým i jeho neprehľadnosť. Karnozín nielenže bránil tomuto znehodnoteniu cristalinu, ale dokonca obnovil jeho štruktúru a tým priehľadnosť. Ďalšie štúdie potvrdili tiež pozitívne účinky karnozínu v zmysle zlepšenia glaukómu (zeleného zákalu) už vyvinutého a jeho prevenciu.
Toto zistenie je veľmi dôležité takisto pre pacientov trpiacich Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, ktorí majú zvýšený výskyt glaukómu.
Úplne bezpečne bol preukázaný účinok karnozínových očných kvapiek v oddialení procesov starnutia oka a videnia, takmer 100 % účinnosť bola preukázaná v prípadoch primárnej senilnej katarakty a v 80 % prípadov rozvinutej senilnej katarakty. Tieto kvapky prestupujú cez vodné a lipidové časti oka, kde karnozín pôsobí preventívne a reparatívne na svetlom indukované poškodenia DNA. V niektorých krajinách sú karnozínové kvapky užívané úplne regulárne ako liečivo mnohých očných ochorení.