Diabetes a jeho komplikácie
Diabetici vylučujú močom zvýšené množstvo cukru a ďalších látok, ako bielkoviny, aminokyseliny (arginin, karnosin, taurin a pod.), a takisto magnesium (horčík) – tým samozrejme trvale ochudobňujú organizmus o tieto potrebné látky.
Pri diabete dochádza k intenzifikácii procesov glykácie a súbežne sa stále so zvyšujúcim deficitom karnozínu, čo je jednou z príčin (nie však jedinou), prečo artérie diabetikov jednoduchšie podliehajú procesu zhrubnutia ich stien a tým rozvoju arteriosklerózy, ktorej výskyt je u diabetikov trikrát vyšší (vrátane výskytu infarktov myokardu a mozgových cievnych porúch) ako u nediabetikov. Karnozín je látkou, ktorá cestou H3-receptorov autonómneho (vegetatívneho) nervového systému kontroluje hladiny krvných cukrov.
Testy na zvieratách preukázali, že gravidné krysy s nedostatkom karnozínu majú výrazne vyššie riziko porodiť diabetických potomkov. Toto je vysvetľované účinkom karnozínu, ktorý zlepšuje glukózovú toleranciu plodu. Tak môže karnozín byť blahodarným doplnkom pre diabetické matky, pretože znižuje riziko ochorení ich detí diabetom.
Karnozín je vhodný pre všetky typy diabetikov z dôvodu, že znižuje riziko rozvoja diabetických komplikácií, t.j. ochorení srdca, cievnych mozgových príhod, arteriosklerózy, poškodení obličiek a očných komplikácií.
O karnozíne v súsislosti s diabetom 2. stupňa si môžete prečítať kliknutím na tento link: http://www.bmj.sk/1999/10009-07.PDF